Tentoonstelling 2012

2012 Narcissus

Samenstellers: Margreet Mulder, Loes Rotshuizen, Dolph Kessler

Narcissus is het thema van de tentoonstelling die de Nederlandse Kring van Beeldhouwers van 27 augustus tot en met 28 oktober 2012 in park Vijversburg organiseerde. Vijftien kunstenaars uit het hele land gaven vorm aan de mythe over deze beeldschone jongeling. Het was de laatste tentoonstelling in de beslotenheid van het bestaande park, dat in 2013 groots uitbreidt. Sinds 1997 zijn er in het park regelmatig exposities van ruimtelijk werk te zien geweest rond een overkoepelend thema. Narcissus is de zevende tentoonstelling in de reeks.

Thema Narcissus

Over Narcissus gaan veel verhalen, maar de bekendste versie is die van Ovidius. Narcissus was beeldschoon, en zou volgens een voorspelling een lang leven beschoren zijn, als hij maar nooit een blik op zichzelf zou werpen, hij mocht zich niet spiegelen. Velen werden verliefd op hem, maar die liefde beantwoordde hij nooit. Bekendste afgewezen geliefde is Echo. Van haar bleef uiteindelijk alleen haar stem over.
Ook met Narcissus liep het niet goed af. Het noodlot van Narcissus wilde, dat hij zich per ongeluk spiegelde in het water bij een bron. Hij werd direct zo verliefd op zijn eigen spiegelbeeld, dat hij ter plekke vastgekluisterd bleef en wegkwijnde. Precies daar, op die plek, kwam later de narcis tot bloei.

Het thema Narcissus sluit prachtig aan bij de vijvers in park Vijversburg. En bij de aandacht voor ons uiterlijk, die steeds extremere vormen aanneemt. Met de belofte van eeuwige schoonheid in het verschiet en onverdraagzaamheid als keerzijde.

IJdele namaakbomen

Variërend van een spierwit piepschuim-eiland, tekst drijvend in het water, ijdele namaakbomen, echoënde stenen, zich herhalende geometrische vormen, tot een verstild klassiek beeld duikt het thema telkens in een andere gedaante op. Tussen hoge bomen, groen en water.

Kunstenaars

1 Joost Barbiers www.joostbarbiers.nl
Velsen 1949, woont in Amsterdam, werkt in Ouderkerk a/d Amstel
Narcissus
(2012), blauwgrijs graniet
Doos van Pandora (1997), roze graniet

2 Maria Bemelmans www.artstudio.nl
Schaesbeek 1955, woont en werkt in Doenrade (Limburg)
Zo dichtbij en toch zo ver weg (2012), diverse materialen

3 Gjalt Blaauw www.gjaltblaauw.nl
Grou 1945, woont en werkt in Groningen
Narcissus (2011-­2012), cortenstaal

4 Femke van Dam www.femkevandam.nl
Schoonhoven 1949, woont en werkt in Bunne (Drenthe)
Wacht op mij
(2012), melkcontainers in water
Metamorfose (2012), spiegeltjes op boombast

5 Adri A.C. de Fluiter www.defluiter.nl
Rhenen 1940, woont en werkt in Sleen (Drenthe)
Naar binnen ( 2011-­2012), plaatstaal en roosterplaat

6 Marieke Geerlings www.mariekegeerlings.nl
Langedijk 1952, woont en werkt in Stieltjeskanaal (bij Coevorden)
‘…zijn haar als Dionysos’ lokken…’ (2012), keramiek

7 Marco Goldenbeld www.marcogoldenbeld.nl
Utrecht 1957, woont en werkt in St. Jacobiparochie (Friesland)
Dans (2010), cortenstaal

8 Merel Holleboom www.merelholleboom.nl
Mill 1977, woont en werkt in Nijmegen
Déjà vu (2012), metaal/hout/koper/spiegelplaat

9 Anki van de Kamp www.ankivandekamp.nl
Eemnes 1943, woont en werkt in Ternaard (Friesland)
Gestolde gedachtes (2012),diverse materialen

10 Erik van Maarschalkerwaard www.vanmaarschalkerwaard.nl
Tegelen 1966, woont en werkt in Tienray (Limburg)
Cilentilaris (2012), masonite/staal/polyester

11 Rob Schreefel www.artinstone.nl
Tegal (Indonesie) 1953, woont en werkt in Amsterdam
Tempel voor Echo en Narcissus (2012), zwerfkeien in diverse kleuren/graniet

12 Eja Siepman-Van den Berg www.ejasiepmanvandenberg.nl
Eindhoven 1943, woont en werkt in Beetsterzwaag (Friesland)
Staande jongen
(1986 ), brons,

13 Dick Simonis www.dicksimonis.com
Amsterdam, woont en werkt in Amsterdam
Zonder titel 139 (2012), polystyreen

14 Lia Versteege www.liaversteege.nl
Amsterdam 1948, woont en werkt in de Tijnje (Friesland)
Aards Verlangen (2012 ), rode zwerfstenen/graniet,

15 Gonda van der Zwaag www.gondavanderzwaag.nl
Heerenveen 1951, woont en werkt in Plasmolen (Limburg)
Hoornboom
(2010-­2012), polyester
Hoornbomen (2010), metaal